Dospěli jste do bodu, kdy už vám nestačí rozmazané fotky vašich dětí v mobilu a rozhodli jste se pro profesionální rodinné focení? Nejste si ale jistí, podle jakých kritérií se v nepřeberném množství fotografů na trhu orientovat, jak si rodinného fotografa vybrat? Pak jste tady správně. V tomto článku se vám pokusím nastínit celkem šest nejdůležitějších faktorů, na jejichž základě můžete fotografa či fotografku zvolit.
1. Fotografův styl

Zaměřte se v první řadě na fotografovo portfolio! Přeci jen nechcete investovat nemalou částku za fotky, které nebudou podle vašich představ. Nemusíte mít s focením předchozí zkušenosti, abyste věděli, že se vám třeba více líbí fotky z exteriéru, že preferujete tlumené barvy namísto zářivých. Můžete volit podle toho, jakou fotograf nejčastěji využívá kompozici, zda fotí své rodiny v pohybu, nebo naopak v určitých pózách. Z každé fotky vyzařuje určitá atmosféra, nálada – může být veselá, hravá, nebo naopak melancholická, dojemná. Dejte si záležet a projděte si podrobně fotografovo portfolio. Pokud na vás nějaká konkrétní fotka výjimečně zapůsobí, zkuste to zmínit při rezervaci, fotografa to jistě potěší a bude mít jasnější představu toho, co od focení očekáváte.
2. Osobnost fotografa
Je určitě důležité vědět, zda se budete s daným člověkem cítit příjemně a budete moct být během focení sami sebou. Říkáte si, jak toto můžeme zjistit dopředu, ještě před samotným focením? Za mě mohou sociální média fungovat jako skvělý ukazatel možných vzájemných sympatií mezi fotografem a klientem. Ať už na fotografa narazíte kdekoliv, určitě mrkněte na jeho profil na Instagramu a trošku si ho „prověřte“. Jak na vás jako člověk působí? Vyzařuje z něj dobrá energie? Nebo už je vám předem jasné, že nenajdete společnou řeč, máte úplně jiné zájmy, jiný způsob života?
Zkuste zapátrat a najít člověka, se kterým si během hodinového focení pěkně popovídáte, zasmějete se a nebudete si připadat trapně. Nebo nepříjemně. Každý profi fotograf je zvyklý nadhazovat různá témata k hovoru – já se například moc ráda bavím o cestování, a pokud máme nějaké společné oblíbené destinace, často málem zapomenu, že jsme na focení, jak mě toto téma pohltí. 🙂
3. Doporučení a recenze
Všimli jste si, že vaši známí sdíleli nádherné fotky z rodinného focení? Máte vyhráno! Získávání doporučení od vašeho okolí je totiž ten vůbec nejlepší způsob, jak si vybrat jakoukoliv službu. Zeptejte se kamarádů na kontakt, zjistěte detaily o focení, sondujte všechny informace, které vás zajímají a pokud bude vše dle vašich představ, můžete se vrhnout na rezervaci termínu.
Pokud vaši známí nesdílejí váš vkus na fotografie, mají jiný oblíbený styl, nebo jednoduše nevyužívají sociální sítě, vždy je tu pro vás starý dobrý vyhledávač Google. Stačí zadat heslo „rodinný fotograf z Příbrami“ (nebo jiné lokality) a následně můžete strávit nekonečně času pročítáním recenzí, které Google shromažďuje. Užitečným nástrojem mohou být také Google Mapy, které zobrazí fotografy podle lokality, a to včetně hodnocení zákazníků. Vše máte tedy na jednom místě. Žijeme v době, kdy všichni potřebujeme osobní zkušenosti a doporučení, tak tento krok nepřeskakujme a věnujme mu čas.

4. Lokalita
To, kde daný fotograf bydlí a působí, je nesmírně důležité. Máte-li nějakou oblíbenou lokalitu v Čechách či v zahraničí, místo, které pro vás má speciální význam, můžete fotografa zvolit právě kvůli němu. Zároveň vám fotografova lokalita může poskytnout určitou míru flexibility. Pokud si totiž naplánujete focení až na druhém konci republiky a náhodou vám plány překazí nemoc či jiná nečekaná událost, bude mnohem složitější s fotografem vymyslet náhradní řešení. Já sama nejraději jezdím fotit do hodiny od svého bydliště, protože mi to dává jistotu, že se případně budeme schopni domluvit na jiném termínu. Není tak těžké najít v diáři dvouhodinové okno v jiný den, ale třeba půlden volna už by mohl znamenat jistou komplikaci.
5. Komunikace a flexibilita
Jak rychle fotograf reaguje na poptávku? Odpovídá na všechny dotazy otevřeně? Je nakloněný rychlému telefonátu pro vysvětlení nejasností?
To všechno jsou důležité faktory v komunikaci. Za mě je určitě potřeba, aby fotograf odpovídal na zprávy ideálně do 48 hodin a byl ochoten si s klientem i zavolat. V případě, že klient potřebuje nějak upravit termín focení, fotograf by měl být připravený a rychle reagovat, nebrat si nic osobně. V případě rodinného focení s malými dětmi je třeba počítat s různými moribundusy a rýmičkami, to je život. 🙂 Záleží samozřejmě na tom, jaké podmínky jsou uvedené ve smlouvě, tak se nebojte si je vyžádat od fotografa ještě před rezervací termínu. Já jsem většinou připravená na dvě změny termínu, které provádím naprosto zdarma.

6. Cenová dostupnost
Naprosto úmyslně jsem se rozhodla umístit cenu až na poslední místo svého žebříčku. Je pochopitelné, že každý člověk má svůj omezený rozpočet a ten se může výrazně lišit od rozpočtu někoho jiného, ale není podle mě správné vybírat fotografa podle ceny jeho služeb. Zvolíme-li totiž tu nejlevnější nabídku ve svém okolí, dáváme tím signál celému trhu, že za víc nenakoupíme. A to bohužel podkopne nohy všem fotografům, kteří si účtují naprosto férové ceny za své kvalitní fotky. Takže nízká cena nejen že často znamená nižší kvalitu fotek, ale zároveň limituje ostatní fotografy v dalším rozvoji. Tak na to při rezervaci myslete, buďme fér. 🙂
Děkuji moc za přečtení článku a doufám, že je vám nyní o trochu jasnější, jak si vybrat rodinného fotografa. Není to určitě žádná věda, když víte, na které věci se zaměřit. Ale zároveň se může jednat o investici na celý život, tak není radno výběr podceňovat.
Budu samozřejmě moc ráda, pokud nahlédnete i do mého portfolia a třeba společně uspořádáme nějaké fajn focení!
ZAREZERVUJTE SI SVŮJ TERMÍN.